Nedokázala jsem si udržet odstup

od emocí, které jsem v románu vytvořila.

Rozhovor se Štěpánkou Haškovou

V zahraniční literatuře se začal v sedmdesátých letech minulého století profilovat typ literatury, který později dostal pojmenování "misery lit" (nebo také "misery porn"). Příběhy vyprávějí o traumatech, ponižování, psychickém a fyzickém týraní a jejich důsledcích. V poslední dekádě zažívá "misery lit" velký boom. Já sám o takových příbězích říkám, že mají odvahu nenechat čtenáře ani na chvilku vydechnout a konce jsou nejisté.
Bohumínská autorka Štěpánka Hašková mě vydechnout nenechala. Po volnějším začátku (ale skutečně je to jen pár stránek) se její román Svět podle Alexe řítí tempem, který zastavíte jen v případě, že knihu odložíte. A to by byla škoda. Kdo z nás někdy aspoň jednou nezažil tu zběsilou jízdu plnou závratí a úzkosti. Ať na tom skutečném pouťovém tobogánu, nebo na tom pomyslném, když se život rozjede a neznáme směr a konec jízdy je v nedohlednu. 


Štěpánko, ve svém románu Svět podle Alexe tematizujete motivy, které jsou v české literatuře stále ještě tak trochu na okraji zájmu autorů: milostný vztah dvou kluků nebo svět drog. Vaše postavy mají pocity viny, nelehko hledají cestu k odpuštění, řeší vlastní selhání nebo sbírají sílu ke změnám. Nakolik se vaše vlastní životní zkušenosti do příběhu propsaly?

Téma jako takové nevychází z mého osobního života, nejsem queer a ani se s queer lidmi příliš nestýkám, ale vždy mi bylo toto téma sympatické a už od mala jsem sledovala filmy s gay tématikou.
Celkově mě baví "okrajová" témata, o nichž lidi moc nemluví, když se jich samotných netýkají. Toto téma jsem chtěla poznat skrze literaturu a psaní a přiblížit je tak svým čtenářům, kteří po knize sáhnou.

Neměla jste obavy, že s takovým textem bude těžké najít vydavatele?

Určitě ne kvůli tématu jako takovému. Celkově je těžké dnes najít vydavatele, o to víc to platí pro začínající autory. Sama si nemyslím, že je to téma v dnešní době až tolik tabuizované, že by se jej někdo až tak zalekl.

Jako autorka jste zvolila cestu odvahy, nebála jste se doprovázet hlavního hrdinu na dno. Navíc je tato cesta popsaná velmi sugestivně a autenticky, bez kompromisů. Jak jste se na Alexův příběh připravovala?

Příběh jsem v procesu psaní konzultovala s lidmi, kteří se v této problematice orientují nebo mají nějaký svůj vlastní příběh, se kterým se mohli podělit. A zároveň jsem si nastudovala problematiku drog z knih a internetu.

Měly postavy románu svoje předobrazy ve skutečném životě?

Postavy jsem si samozřejmě nějak představovala; jak vypadají, jakou mají povahu, ale konkrétní předobraz ve skutečných lidech nemají. Vše jsem si vymyslela a dala svým postavám podobu na základě pozorování lidí kolem sebe.

Dokázala jste si od té sugestivity a emocí, které jste do románu vložila, udržet odstup? Vtahoval Alex Štěpánku Haškovou do svého života?

Nedokázala. Příběh i téma mě velice pohltily a bylo to náročné období jak pro mě, tak pro mé okolí. Docela dlouhou dobu jsem působila na gay seznamkách a snažila se vžít do myšlení těch lidí (jakéhokoliv věku), ponořovala jsem se do svých postav, ať už do hlavních hrdinů, nebo i těch vedlejších, např. rodičů.
Proces tvoření je velice náročný, takže i přes to, že mám v hlavě plno nápadů, nechce se mi opět do něčeho tak náročného ponořit naplno.

Jaké máte ohlasy na svůj román?

Nejbližší lidé četli příběh už v samotném procesu psaní, každý přidal nějaký názor na to, co zní nebo nezní dostatečně přesvědčivě, takže finální produkt se líbil těm, od kterých mám zpětnou vazbu. Myslím si, že v románu nejsou nějaké nereálné nesmysly, které by se nemohly skutečně stát.

Román Svět podle Alexe bychom mohli zařadil mezi queer literaturu, ale vím, že sama o něm takto neuvažujete…

Tento román byl plánován tak, že bude patřit do žánru young adult s podžánrem LGBT+. Chtěla jsem jej zaměřit na příběh dvou chlapců, kteří si procházejí náročným obdobím. Ovšem v příběhu se objevují také další postavy, takže se dá o knize mluvit také jako o románu s romantickým příběhem.

Sledujete LGBT literaturu?

LGBT+ témata sleduju jako taková. Zajímalo mě to vždycky, knížky, filmy, seriály, dění  kolem narovnání práv queer lidí. Nejvíc mě zasáhla povídky Annie Proulx Zkrocená hora, podle níž byl natočený slavný oscarový film. 

Pro Televizní informační kanál Bohumín jste v rozhovoru zmínila, že před "Alexem" jste napsala ještě novelu. Můžete prozradit, o čem je a jestli se dočká svého vydání?

Ano, v roce 2018 jsem napsala novelu, která je určená spíše ženám jakéhokoliv věku, ovšem příběh si může přečíst samozřejmě každý. V příběhu je hlavní hrdinkou učitelka francouzského jazyka, která řeší s manželem nějaký problém a prochází si krizí. Do života jí vstoupí sympatický, ač trochu tajuplný student a mezi učitelkou a studentem začíná vznikat podivný vztah, který můžeme také nazvat kontroverzním.
Knihu určitě plánuji v budoucnu po malých úpravách vydat, ovšem teď se zaměřuji ještě na vydanou "prvotinu" Svět podle Alexe.

Štěpánko, co ještě chystáte dalšího?

Jak jsem již zmínila, nápadů mám plno, dokonce mám v hlavě určité předobrazy postav, které mají už i svá jména a povahy, ovšem ponořit se zase do nějakého tématu chce odvahu a je to běh na dlouhou trať. Takže čekám, až bude ta správná doba a zase mě chytne ta touha psát.

František Baďura
červen 2024


Ukázky z románu Svět podle Alexe